Kā nekļūdīties, izvēloties seifu

Kā nekļūdīties, izvēloties seifu? 

Tas neietilpst nekādos rāmjos! Neveiksmīgs ceļinieks nezināja - smieties vai raudāt, kad pēc ilgiem laikiem viņš bija nolēmis ar saviem mājiniekiem doties ārzemju ceļojumā, izbrīvējis pāris nedēļas savā blīvajā grafikā, bet neilgi pirms braukšanas uz lidostu notika neparedzētais: iesprūda slēdzene seifam, kurā neveiksminieks glabāja visus dokumentus, tai skaitā arī ārzemju pases. Nepatīkamā neveiksme viņam „dārgi” maksāja un gandrīz sagrāva atvaļinājuma plānus - organizācijas meklēšanai, kas nodarbojas ar seifu atvēršanu, pagāja divas dienas.

Kompānijas Promet, vadošā seifu un metāla mēbeļu piegādātāja un ražotāja, speciālistu atmiņā ne mazums šādu gadījumu. Risinot savu klientu problēmas, izdarīti noteikti secinājumi: tiem, kas pirms vēršanās pie viņiem cietuši neveiksmes, pareizi izvēlēties mājas glabātuvi traucējuši galīgi īstenībai neatbilstoši maldi.

Pirmie maldi. Būtu tikai seifs, ko tajā glabāt - atradīsies. Daudzi atbalsta šādu loģiku. Un izdara vienu un to pašu kļūdu: iepriekš nepārdomājot seifa tilpumu un tā satura vērtību. Cilvēks labākajā gadījumā izmet vējā mājas glabātuves pirkšanai patērēto naudu, bet sliktākajā gadījumā pazaudē to, ko tajā glabājis. Kompānija Promet, ne reizi vien saskārusies ar situāciju: cilvēks nopircis lētu, taču, pēc izskata, īpaši aprīkotu ķīniešu ražojuma seifu, ievietojis tajā lielu naudas summu, pēc tam ir satriekts: pie pirmā aplaupīšanas mēģinājuma seifs ticis uzlauzts, kā nieks.

Gadās arī tā. Atbrauc Promet servisa dienesta darbinieki pēc viena klienta, kurš aizmirsis seifa slēdzenes kodu, izsaukuma. Kad seifu atver ,tad netic savām acīm: dārgas, kvalitatīvas elektronikas glabātava bija piebāzta ar sadzīves tehnikas instrukcijām un citādu makulatūru.

Padoms. Izvēloties seifu, rūpīgi pārdomājiet, ko tajā glabāsiet. Pēc speciālistu vērtējuma, optimālā seifa cenas un tā satura cenas attiecība ir proporcijā 1 pret 10-20. Piemēram, ja seifs maksā 1000 dolārus, tad tajā droši var glabāt 10-20 tūkstošus dolāru. Ja seifs maksā 100-150 dolārus, tad lielu naudas summu glabāšanai tas vienkārši nav paredzēts.

Atcerieties: lēts seifs, pats par sevi, nevar būt kvalitatīvs. Prasīt no tā drošību ir tikpat bezjēdzīgi, kā no sliktas mašīnas – lielu braukšanas ātrumu.

Esiet uzmanīgi: seifu tirgū ir pietiekoši daudz lētu pakaļdarinājumu. Ārēji tie visai maz atšķiras no „firmas” seifiem, bet paredzētās funkcijas pilda slikti, vai pat vispār nepilda. Par laimi, vairums šādu preču pircēju izvairās no tikšanās ar noziedzniekiem. Taču tie, kam neveicās, pārliecinās par gudro parunu reizi par visām reizēm „Skopais maksā divreiz”.

Otrie maldi. Uzlaušanas drošs seifs – vislabākais variants. Spriežot pēc statistikas, visbiežāk seifi cieš nevis no uzlaušanas, bet no ugunsgrēka,

kas, cita starpā, nenozīmē, ka visiem, bez izņēmuma vajag iegādāties ugunsdrošus seifus. Viss ir atkarīgs no tā, ko jūs tajā glabāsiet. Ugunsdrošs seifs nav paredzēts lielu naudas summu un dārgu juvelierizstrādājumu glabāšanai. Taču, ja runa ir, par neliela apjoma dokumentu glabāšanu, ugunsdrošs seifs – ir tiešām optimāls variants.

Daži, sevišķi uzņēmīgi cilvēki iegādājās divus seifus, no kuriem, viens ir „māneklis”. Tā uzdevums – uz kādu laiku novērst zagļa uzmanību. Pats vērtīgākais tiek glabāts daudz vienkāršākā, apslēptākā un drošākā seifā. To, ka šāda sistēma nostrādā, speciālisti pārliecinājušies vairākkārt. Reizēm gadās īsti kuriozi. Cenšoties atvērt vienu no šādiem „mānekļiem”, ļaundari tā aizrāvušies ar atvēršanas procesu, ka nav ievērojuši saimnieku atgriešanos.

Padoms. Izvēloties seifu, izlemjiet, kādi ir potenciālie draudi jūsu vērtībām, kas jums ir svarīgāks: uzlaušanas vai ugunsgrēka aizsardzība. Jo vairumā seifi ir vai nu ugunsdroši vai uzlaušanas droši un tikai reti apvieno abas šīs īpašības. Līdz nesenam laikam seifi, kuri apvienoja vienlaikus uguns un uzlaušanas aizsardzību, bija ļoti dārgi. Šodien šādi kompānijas Promet ražotie seifi – sērija Garant (uzlaušanas drošības klase 1, ugunsdrošības klase 60B), kļuvuši pieejamāki.

Ugunsdrošie seifi galvenokārt no Dienvidaustrumāzijas valstīm: Taizemes – seifi AIKO un Dienvidkorejas – seifi Topaz, Diplomat, Safeguard. Kā arī no Bulgārijas – ugunsdrošie seifi Valberg, sērija FRS.

Pašus kvalitatīvākos uzlaušanas drošus seifus piegādā no Āzijas (AIKO), Vācijas (Format), Itālijas (Technomax), Somijas (Kaso), Francijas (Fichet), Bulgārijas (seifi Valberg sērija Karat).

Trešie maldi. Jo smagāks seifs, jo drošāks. Zināmā mērā, tā arī ir. Ja runa par atsevišķi stāvošu korpusa seifu, tā svaram ir nozīme. Uzlaušanas droši seifi, piemēram, pie to augstuma 300 mm un platuma 440 mm, to masa nevar būt mazāka par 60 kg, bet vidēja gabarīta kabinetu seifi var sasniegt pat 180-230 kilogramus.

Taču progress nestāv uz vietas. Dzelzs glabātavu izgatavošanas tehnoloģija pastāvīgi attīstās. Tādēļ, iegādājoties seifu, orientēties tikai uz tā svaru būtu ļoti naivi, uzskata speciālisti. Šodien vadošie seifu ražotāji liek akcentu uz to izgatavošanā izmantoto materiālu kvalitāti. Ņemsim kaut vai uzlaušanas drošos seifus. Kā likums, to korpuss sastāv no divām metāla sieniņām ar iekšēju betona pildījumu, no kura biezuma atkarīgs ne tikai izturības koeficients, bet arī seifa svars. Lai to samazinātu, bet pie viena arī paaugstinātu dzels glabātuves drošības pakāpi, parasti tam pievieno marmora, granīta šķembas un citus mūsdienīgus materiālus. Tomēr, vairumā mūsdienīgie, uzlaušanas drošie seifi ir aprīkoti ar enkura stiprinājuma sistēmu pie grīdas, kas novērš to aiznešanas iespējas.

Padoms. Iegādājoties seifu, orientējieties nevis pēc tā svara, bet gan kvalitātes. Tomēr šādu pirkumu vislabāk veikt tikai specializētos veikalos, kur pārdevēji izsmeļoši atbildēs uz jebkuru jūsu jautājumu un palīdzēs izvēlēties modeli, kurš būs atbilstošs jūsu prasībām.

Izdarot izvēli, palūdziet parādīt visus dotā modeļa izgatavotājas valsts sertifikātus, kā arī neaizmirstiet painteresēties par ražotāja garantijām.

Atcerieties, ka uzlaušanas droši seifi iedalīti 10 klasēs, atkarībā no tā, kāds laiks nepieciešams to uzlaušanai. 3. un 4. klases seifi tiek uzstādīti banku glabātavās. 5. un 6. klase ir cieņā pie juvelieriem. Bet 1. un 2. klase brīnišķīgi iederēsies jūsu mājās.

Pie seifa ugunsizturības vērtējuma speciālisti ņem vērā divus parametrus: laiku minūtēs, kuru laikā temperatūra korpusa iekšpusē nepārsniedz kritiskos uzglabāšanas parametrus objektam (seifa marķējumā šis kritērijs tiek izteikts ciparos – 30, 60, 90 vai 120) un glabāšanas objekta tipu, apzīmētu ar burtiem (P (Б) – naudaszīmes, papīra dokumenti; D – visi uzskaitītie, plus magnētiskie diski un lentas, kino un foto filmas; DIS –un mīkstie magnētiskie diski).

Ceturtie maldi. Seifs ar atslēgas slēdzeni – vislabākais. Elektronika un mehānika bieži lūzt . Īstenībā, problēmas var rasties ar jebkuru slēdzeni. Tai skaitā, arī ar atslēgas slēdzeni, kurai ir virkne trūkumu. Galvenais no tiem – atslēgas nozaudēšanas vai sveša cilvēka piekļuves iespējamība. Jaunas atslēgas izgatavošanai arī nepieciešams laiks.

Seifam ar kodu slēdzeni (mehānisku vai elektronisku) šādu problēmu nav. Taisnību sakot, lai atvērtu četru kodu slēdzeni, kas sastāv no četriem divciparu skaitļiem, nepieciešams veikt 10 diska pagriezienus un četras fiksācijas, kam jāpatērē ne mazāk kā 30 sekundes.

Cita problēma, ar kuru bieži vien saskaras seifu īpašnieki, ir kodu atslēga (vai nu mehāniskā, vai elektroniskā) – aizmirsts vai citas personas atklāts kods, kuru drošības nolūkos daži, īpaši izklaidīgi un tuvredzīgi pilsoņi uzraksta tieši uz tapetēm. Cita starpā, tāds apstāklis kā pievilcība, uz seifu ar kodu atslēgām pircējiem, nekādu iespaidu neatstāj. Un kaut arī atslēgu slēdzenes joprojām ir pašas populārākās, pieprasījums pēc dzelzs glabātavām, aprīkotām ar kodu slēdzenēm (sevišķi elektroniskām), pēdējā laikā sācis ievērojami augt.

Taisnību sakot, ar elektroniku var būt aprīkoti arī seifi, kurus pārbaudot izrādās, ka tie ir lēti ķīniešu atdarinājumi. Šajā gadījumā nav vērts paļauties kārdinājumam: lai cik efektīgi izskatītos šāds seifs, tas ir nederīgs. Pieredzējušam „kramplauzim” nav nekādu grūtību atvērt šādu seifu.

Padoms. Tiem, kas nevēlas nokļūt cietušo lomā, nepieciešams jau iepriekš paredzēt iespējamās problēmas. Bet vispirms – painteresēties ne tikai par jūsu izvēlētā seifa modeļa galvenajiem parametriem, bet arī ar kādu slēdzeni tas aprīkots. Seifu ražotāji izmanto šajā jomā pasaules ievērojamāko profesionāļu slēdzenes – vācu firmas Mauer un amerikāņu firmas Sargent&Greenleaf slēdzenes, kas dominē seifu tirgū jau vairāk, kā 100 gadus. Bez šiem ražotājiem, vēl augsta ekspluatācijas drošība un precizitāte ir arī vācu firmas Cawi un Stuv, un amerikāņu La Gard slēdzenēm. Ja ir vēlēšanās var iegādāties seifu, kas vienlaicīgi aprīkots gan ar kodu, gan atslēgas slēdzenēm (lielākai drošībai).

Saņemot komplektā ar seifu divas atslēgas, vienu no tām noglabājiet, bet tikai ne pašā seifā. Neskatoties uz šo brīdinājumu, daudzi rīkojas tieši tā. Ja, jūsu seifs aprīkots ar kodu slēdzeni, pacentieties iegaumēt tā kodu, kas asociējas ar kādu jūsu paziņu, vai pierakstiet šo informāciju drošā vietā.

Ne mazāk svarīgs priekšnoteikums mājas glabātuves veiksmīgai ekspluatācijai - ir ražotājas firmas servisa dienests, kura darbinieki visīsākajā laikā un absolūti bez maksas novērsīs nepatīkamās situācijas, kādas aprakstīts mūsu stāstījuma sākumā.

Piektie maldi. Galvenais – nopirkt seifu, bet kur to novietot – nav tik svarīgi. To cilvēku bēdīgā pieredze, kas cietuši no dzīvokļa apzagšanas, pierāda, ka tas tā nav, jo zaglis, iekļūstot dzīvoklī, pirmkārt, pievērš uzmanību seifam, kurā, kā likums, saimnieki glabā pašu vērtīgāko.

Šajā gadījumā vislabāk dzīvoklī ierīkot iebūvētu seifu. Klienti iecienījuši dzelzs seifu ražotāju un tirgotāju seifus. Pēc kompānijas Promet speciālistu teiktā, iebūvētās mājas glabātavas popularitāti nosaka ne tikai kompaktais izvietojums, bet arī iespējamā maskēšana.

Šajā gadījumā pēc drošības īpašībām šādi seifi nav sliktāki par atsevišķi stāvošiem korpusiem. Pēc būtības tie ir tie paši uzlaušanas drošie seifi, bet to nepieciešamo aizsardzības līmeni parasti nodrošina tikai no durvju puses, jo šāds seifs tiek iemūrēts sienā.

Tomēr šādus seifus diemžēl ne visi var sev atļauties. Vienīgais, bet nepārvaramais šķērslis šeit var kļūt mājas sienas biezums, kuras sienā cilvēks vēlas noslēpt savu mājas glabātuvi.

Padoms. Noteikt seifa atrašanās vietu iepriekš. Labi, ja šim nolūkam atradīsies niša jūsu dzīvoklī. Ja tādas nav, to vajag iepriekš paredzēt, tuvākā remonta laikā. Jo lielāka niša, jo vieglāk nostiprināt tajā seifu, kad tā sieniņas aizpilda ar betonu. Jāsaka, ka šādi darbi nav sevišķi sarežģīti. Uzstādīt dzīvoklī iebūvējamu seifu speciālisti var paveikt dažu stundu laikā.

1.klases uzlaušanas nodrošināšanai, priekšējās plātnes biezumam jābūt ne mazākam, kā 10 mm, bet slēdzenes iekārtā jāiekļauj 3-pušu aizslēgšanas sistēmu.

Vislielāko drošības pakāpi nodrošina iebūvējamie WEGA sērijas seifi, ko ražo vācu firma Format un Āzijas seifi AIKO, kā arī kompānijas Promet ražotie iebūvējamie Valberg seifi, kas atšķiras ar savu pieejamo cenu un augsto kvalitāti. Minimālais iebūvējamā Valberg seifa dziļums – 150 mm, kas ļauj tos iebūvēt pat paneļu māju sienās. Labi rādītāji ir arī seifiem no Itālijas (Bordogna, Technomax, Stark) un Slovākijas(Safetronics). Ja sienu biezums jūsu mājā neļauj ievietot metāla glabātavas, jūs varat izvēlēties atsevišķi stāvošu korpusa seifu, pieskrūvējot to pie grīdas vai sienas. Kā jau iepriekš tika teikts, daudziem mūsdienu uzlaušanas drošiem seifiem šāda stiprinājuma iespēja obligāti paredzēta.

Sestie maldi. Labs seifs – līdzeklis pret visām nelaimēm. Gribat zināt taisnību? Uzlauzt var pašu drošāko seifu. Viss atkarīgs no tā, cik profesionāls ir uzlauzējs, un cik ilgs laiks būs viņa rīcībā. Tādēļ vislabāk nodrošināties, it īpaši vasaras laikā, kad lielākā daļa pilsētnieku izbrauc uz vasarnīcām vai kūrortiem, atstājot dzīvokļus nepieskatītus. Varbūt tieši tādēļ šajā laikā, pēc statistikas datiem, nenotiek vislielākais zādzību skaits no dzīvokļiem?

Padoms. Pēc speciālistu uzskatiem, optimālākais variants jūsu vērtību saglabāšanai var būt laba seifa un dzelzs dzīvokļa ieejas durvju apvienojums, pieslēdzot to ārpusresoru apsardzes daļas pultij. Jo seifs jau nav panaceja, bet gan tikai viens no jūsu aizsardzības sistēmas elementiem.