Pirkumu grozs

Palešu sistēmas: Jūsu noliktavas plauktu sistēmu veidi

Publicēts: 27.04.2023 Izlasītie laiki: 245

Stelāžu sistēmas: kā ātri aprīkot noliktavu, kuras pamatā ir palešu plaukti?

Ātri uzbūvējamas noliktavas ir tādas, kuru pamatā ir palešu plaukti, kas apvienoti zem viena jumta. Tā ir vienota palešu plauktu sistēma, kurā plauktu rāmji veido konstrukcijas pamatu. Palešu plaukti atrodas zem jumta, bet ārējie paneļi, savukārt, ir pilnvērtīgas sienas, kas aizsargā preces no ārējām ietekmēm, piemēram, lietus, sniega un vēja.

Šādu noliktavu, kuras pamatā ir palešu plaukti, Jūs varēsiet uzcelt visīsākajā laikā. Tā var būt gan neatkarīga struktūra, gan papildinājums jebkurai kapitālai ēkai.

Šādu noliktavu konstrukcijas pamatā ir palešu plauktu sistēma. Paletes ir optimāls veids, kā uzglabāt lielu kravu daudzumu, ko plaši izmanto lielveikalos, loģistikas centros, rūpniecības noliktavās un vairumtirdzniecības bāzēs.

Palešu plaukti ir ērtas konstrukcijas, kas ļauj uzglabāt produktus, preces un citus priekšmetus telpās. Vajadzības gadījumā tos var viegli salikt un izjaukt.

Vēl viens palešu plauktu nosaukums ir preču glabāšanas plaukti. Tie var izturēt lielu slodzi un tiek iekrauti ar speciālu noliktavas tehniku. Kravnesības plaukti tiek izmantoti vairumtirdzniecības veikalos, noliktavās ar lielu produktu klāstu un nenormētu iekraušanas un izkraušanas grafiku.

Palešu plaukti ir vispopulārākā uzglabāšanas sistēma dažādās noliktavās. Tie ir ērti, universāli un elastīgi pielāgojami.

Ir pieci palešu plauktu veidi:

• frontālie palešu plaukti,

• dziļie palešu plaukti,

• gravitācijas plauktu sistēmas,

• “Shuttle” plaukti,

• Daudzstāvu mezonīna plauktu  sistēma.

Pievērsīsimies šo piecu palešu plauktu veidiem, to konstrukcijām un priekšrocībām.

 

Frontālie plaukti

Frontālie plaukti ir universāla uzglabāšanas sistēma, kas sastāv no vairākām sekcijām, kurām vienmēr jābūt viegli pieejamām. Tā  ir visizplatītākā noliktavās uz paletēm pārvadājamām precēm, piemēram medicīnas, pārtikas, ķīmijas, un automobiļu rūpniecībā.

 

Frontālo plauktu konstrukcija

Frontālie plaukti ir metāla konstrukcija, kas sastāv no rāmjiem, sijām un aizsarg elementiem. Atkarībā no kravas veida šādai uzglabāšanas sistēmai var būt atšķirīgs līmeņu skaits. Pateicoties moduļu sistēmai priekšējie plaukti tiek ātri samontēti, izjaukti un pārveidoti nepieciešamajā lielumā. 

Frontālo  plauktu izmantošanas priekšrocības

·        Frontālie plaukti ir izturīgas, drošas un ilgtspējīgas konstrukcijas, kas nebaidās no zemas temperatūras, mehāniska nodiluma, augsta mitruma un bioloģiskās ietekmes faktoriem.

·        Frontālo plauktu universālās konstrukcijas iespējams uzstādīt nelielās noliktavās, kā arī telpās ar augstiem un zemiem griestiem.

·        Tajos var jebkuru kravu, piemēram ātri bojājošos produktus, trauslus priekšmetus vai liel gabarīta preces.  Tie ir sevišķi piemēroti izmantošanai  pārtikas rūpniecībā vai farmakoloģijā.

 

Noliktavas frontālo plauktu populārākie veidi:

·        ar plato eju plaukts līdz 3,5 metriem, lai jebkura tehnika varētu pārvietoties preču iekraušanas un izkraušanas laikā;

·        ar šauro eju, kuras  platums nepārsniedz 1, 9 metrus, novietošanai mazās noliktavas telpās. Šādiem plauktiem ir liels līmeņu skaits;

·        paletes. Tie ir visizturīgākie modeļi, kas nav pakļauti deformācijai un izmaiņām, kā arī spēj izturēt liel gabarīta  kravas;

·        maza izmēra plaukti. Visbiežāk šādi plaukti tiek uzstādīti vairumtirdzniecības noliktavās, lielveikalos, ķēdes veikalos un tirdzniecības bāzēs;

·        noteiktas formas priekšmetu uzglabāšanai. Šādām frontālo plauktu konstrukcijām ir vairākas šūnas, kas paredzētas riteņu, balonu, nestandarta konteineru, mucu utt. Uzglabāšanai, jo šādi priekšmeti var nokrist  no standarta plauktiem un sabojāties;

·        pārbīdāmi plaukti. Šos plauktus var pārvietot, pateicoties elektriskajai piedziņai. Šādai uzglabāšanas sistēmai ir mobilie balsti, pateicoties kuriem tā pārvietojas pa sliedēm.

 

Dziļie palešu plaukti

Dziļos plauktus bieži izmanto, lai uzglabātu vienveidīgu kravu lielā apjomā. Par dziļo plauktu īpatnību tiek uzskatīts tas, ka nav eju starp stelāžu rindām un krava tiek uzglabāta tieši plauktu kanālos, t. i. palešu uzstādīšana ar kravu notiek plaukta dziļumā ar uzkrāšanas metodi, pievienojot jaunas paletes. Dziļie palešu plaukti ir lieliski piemēroti ilgstošai preču uzglabāšanai un bieži tiek novietoti saldēšanas kompleksos. Preču izvietošanai parasti tiek izmantoti autoiekrāvēji.

Dziļo palešu plauktu konstrukcija

Dziļie plaukti sastāv no rāmja, no kura parametriem ir atkarīgs atveru dziļums un platums. Rāmja sijas  ir savienotas, izmantojot horizontālās atsaites un šķērssijas. Paletes, kas paredzētas preču izvietošanai, ir uzstādītas uz pamata sijas, kas savieno virkni nesošo rāmju. Dziļo plauktu uzstādīšana tiek veikta diezgan ātri, pateicoties konstrukcijas vienkāršībai.

Dziļo plauktu galvenās izmantošanas priekšrocības

·        Iespēja racionāli un taupīgi izmantot noliktavas platību.

·        Uzglabāšanas procesā izmantotās paletes var izturēt līdz divām tonnām, un dziļo plauktu augstums var sasniegt 12 metrus.

·        Iekrāvēju piekļuvei nav nepieciešamas papildu atveres, tāpēc noliktavas platību var izmantot par 85%.

·        Dziļo plauktu konstrukciju ir viegli pielāgot jebkurai telpas konfigurācijai.

 

Noliktavas dziļo plauktu veidi

Atkarībā no konstrukcijas un kravu izvietošanas metodes šādi plaukti var būt uzstādīti:

·        noliktavās ar zemu preču apgrozījumu, jo produktu izkraušanu un iekraušanu var veikt tikai vienā pusē. Šāda veida dziļo plauktu konstrukcija ir piemērota produktu uzglabāšanai ar neierobežotu glabāšanas laiku. Atkarībā no uzglabāto produktu izmēriem var pielāgot atveru dziļumu, augstumu un platumu.

·        galvenokārt noliktavās produktu uzglabāšanai ar ierobežotu glabāšanas laiku. Preču iekraušanu un izkraušanu var veikt no visām pusēm. Šo stelāžu  konstruktīva īpatnība ir īpašas sekcijas, kas nodrošina sistēmas stabilitāti.

 

Gravitācijas plaukti

Gravitācijas plaukti ir rāmja konstrukcijas, uz kurām ir uzstādīti veltņu celiņi. Pa šīm sliedēm, kas uzstādītas slīpi, iepakotā krava vai paletes var viegli pārvietoties no iekraušanas zonas uz vēlamajiem izkraušanas punktiem. Paletes vai kastes pārvietojas ar savu gravitācijas spēku (t. i., gravitāciju, no kurienes nāk šādu plauktu nosaukums). Kustība tiek veikta, jo veltņu celiņi ir novietoti 3-4 grādu leņķī pret horizontāli.

Gravitācijas plaukti galvenokārt tiek izmantoti preču uzkrāšanas zonās, t. s. bufera krājumu noliktavās. Gravitācijas plaukti tiek plaši izmantoti ne tikai uzglabāšanas noliktavās, bet arī noliktavās-saldētavās, automašīnu un elektronisko detaļu uzglabāšanas noliktavās, kosmētikas, farmakoloģijas, ķīmijas un pārtikas rūpniecības noliktavās. Gravitācijas plaukti nodrošina ātrās lietošanas preču uzglabāšanu ar ierobežotu glabāšanas laiku.

Gravitācijas plauktu konstrukcija

Metāla rāmjos ir uzstādīti rullīši, kas brīvi griežas. Rullīši mēdz būt inerciāli un standarta, kas ļauj pielāgot kārbu un palešu pārvietošanās ātrumu. Rāmjus, kas uzstādīti leņķī, sauc par rullīšu konveijeru, pa kuru krava virzās no iekraušanas vietas uz izkraušanas punktu. Krava nonāk uz rullīšu konveijerā  tās augstākajā vietā un gravitācijas un sava svara ietekmē pārvietojas ar ātrumu 30-40 cm sekundē.  Ceļa beigās krava atduras  bremžu konstrukcijā.

Gravitācijas plauktu izmantošanas priekšrocības

Gravitācijas plauktu priekšrocības ietver:

·        Paletes vai kastes pārvietojas gravitācijas ietekmē, neprasot cilvēku pūles, kas ļauj samazināt apkopes personālu, autoiekrāvējus un elektroenerģijas patēriņš.

·        Plaukti var izturēt slodzi, kas sasniedz 200 kg /m2.

·        Kravu ievietošanu un uzglabāšanu var veikt dažāda izmēra un formas paletēs un kastēs, kas atbilst plauktu tehniskai specifikācijai.

·        Gravitācijas plauktus var uzstādīt telpās ar temperatūru no +40 līdz-28 grādiem pēc Celsija, kā arī mitrās un sausās noliktavās.

·        Vienā stundā var pieņemt un izkraut līdz 90 paletēm.

·        Samazinot eju skaitu, noliktavas platība palielinās līdz 90%.

·        Krava, kas atrodas plauktos, ir labi redzama no dažādiem leņķiem.

Gravitācijas plauktu veidi

Atkarībā no lietošanas vietas gravitācijas plaukti ir sadalīti divās lielās kategorijās.

·        Gravitācijas plaukti paletēm. Cilindriskie rullīši, kas uzstādīti gravitācijas plaukta kanālā, nodrošina kravas garenisko kustību. Ir arī bremžu rullīši, kas nosaka kustības ātrumu. Šāda veida gravitācijas plaukti tiek izmantoti, lai organizētu dažādu kravu uzglabāšanas sistēmas noliktavā intensīvas kravas plūsmas apstākļos pēc FIFO principa ("pirmais iekšā, pirmais ārā"). Kad pirmā palete nonāk līdz galam, kustība tiek automātiski pārtraukta. Ir arī sistēma, kas nodrošina, ka pēdējās paletes neatduras pret pirmajām.

·        Gravitācijas plaukti kastēm. Tos izmanto, ja preces tiek uzglabātas plastmasas tarā. Krava no iekraušanas zonas tiek nosūtīta uz plauktiem, kur gravitācijas ietekmē tā pakāpeniski virzās uz izkraušanas vietu.

Shuttle plaukti

Automatizēta Shuttle plauktu sistēma ir lielisks mūsdienīgs noliktavas automatizācijas risinājums. Šādi plaukti ir ideāli, ja tiek uzglabāts liels skaits viena veida palešu. Tos var izmantot gan parastajās noliktavās, gan aukstuma un saldētavās kamerās. Shuttle plaukti atšķiras ar kanāla dziļumu, kas var sasniegt 40 m, un uzglabāšanas līmeņu skaitu.

Shuttle plauktu konstrukcija

Shuttle plauktiem ir parasta konstrukcija, taču ar sliedēm sānos, pa kurām paletes tiek transportētas. Shuttle sistēma tiek darbināta, izmantojot autonomu barošanas avotu, un platforma pārvietojas pa sliedēm pa vienu trajektoriju divos virzienos - uz priekšu un atpakaļ.

 

Shuttle plauktu izmantošanas priekšrocības

·        Maksimālā ietilpība platības vienībā, salīdzinot ar citiem plauktu veidiem.

·        Efektīva noliktavas platības izmantošana.

·        Liels  kravu apstrādes ātrums.

·        Viegla pāreja starp uzglabāšanas sistēmām.

·        Liels uzglabāšanas dziļuma diapazons.

·        Augsta plauktu sistēmas darbības drošība.

·        Īpašu akumulatoru izmantošana ar paaugstinātu ietilpību, kas ļauj ilgu laiku izmantot Shuttle principu.

 

Mezonīni  uz palešu plauktiem

Mezonīni uz palešu plauktiem ir daudzlīmeņu noliktavu sistēma, kas sastāv no metāla plauktiem un klāja, un piemērota liela izmēra un smagu preču uzglabāšanai. Mezonīnus, kuru pamatā ir palešu plaukti, visbiežāk izmanto ražošanas noliktavās, kur ir nepieciešama ātra uzglabāto preču nosūtīšana vai pasūtījumu komplektēšana. Parasti tās ir tādas ražošanas nozares kā pārtika, ķīmija, kosmētika vai farmācija.

Mezonīnu uz palešu plauktiem konstrukcija

Mezonīnu konstrukcija, kuras pamatā ir palešu plaukti, ir vairākas frontālo plauktu rindas, kur starp rindām ir uzstādīts klājs uz nepieciešamā līmeņu skaita, veidojot grīdu personāla kustībai un vieglai noliktavas tehnikai. Plaukti ir novietoti uz sijām. Mezonīnu stāvi ir savstarpēji savienoti ar trepēm, kravas pacelšana un nolaišana tiek veikta, izmantojot iebūvētus kravas pacēlājus, pacelšanas galdus vai grīdas pacelšanas un transportēšanas aprīkojumu. Katru mezonīnu stāvu var izmantot kā atsevišķu noliktavas zonu un aprīkot to ar papildu apgaismojumu.

Mezonīnu izmantošanas priekšrocības palešu plauktos, kas padara to izmantošanu  ārkārtīgi efektīvu

·        Iespēja racionāli un pēc iespējas efektīvāk izmantot noliktavas telpu ar stāvu zonējumu.

·        Dažādu kravas veidu izvietošana, integrējot konstrukcijā atsevišķus citu plauktu veidu elementus.

·        Plašs mezonīnu konfigurāciju diapazons.

 

Mezonīnu uz palešu plauktiem veidi

Mezonīni uz palešu plauktiem tiek ražoti dažādos variantos, kas atšķiras pēc to konstrukcijas:

·        Piekaramie vai palešu mezonīni tiek izgatavoti masveidā pēc tipveida projektiem. Šis veids atšķiras ar zemām izmaksām un lielākoties ir paredzēts kravas apstrādei ar manuālu metodi. Piekaramā tipa mezonīni palielina kravas uzglabāšanas vietas, vienkārši pievienojot vai izveidojot plauktu sekcijas.

·        Atsevišķi stāvošs mezonīna modulis ir sarežģīta tērauda konstrukcija, kas sastāv no vairākiem stāviem, katrā no kuriem var uzglabāt kravas vai iekārtot biroja telpas.  Šāda veida plauktiem var būt arī nosaukums "mezonīns uz kolonnām". Papildus kolonnām un klājam atsevišķi stāvošais mezonīna modulis ir aprīkots ar margām, kāpnēm vai liftiem, žogiem un citām ierīcēm, kas nepieciešamas drošai darbībai augstumā.

·        Kombinēts. Kombinētā mezonīnu plauktu sistēma ietver konsoles, plauktu, palešu un citas konstrukcijas, kas ir izgatavotas pēc pasūtījuma.

Palešu plaukti ir konstruktīvs risinājums, kas veicina visefektīvāko noliktavu telpu izmantošanu.

Ātri uzbūvējamās  noliktavas ir unikāla konstrukcija, kas palīdz samazināt noliktavas celtniecības izmaksas un ietaupīt laiku. Noliktavas telpas iekārtošana ar drošām un ietilpīgām ierīcēm produktu uzglabāšanai ļauj optimizēt uzņēmuma darbību un palielināt apgrozījumu.